معرفی کامل اجزا ماشین ظرفشویی - آمار بازدید : 743 - دسته بندی : اخبار

نوشته‌ی وبلاگی

معرفی کامل اجزا ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی که امروزه در بیشتر خانه‌ها ‌وجود دارد، همانند سایر لوازم برقی دارای قطعاتی است که از طریق کار هماهنگ آن‌ها، شستن ظروف صورت می‌گیرد. شناخت قطعات ماشین ظرفشویی در عیب یابی و تعمیر این وسیله مهم است. ماشین ظرفشویی با مشکلات متعددی رو برو می‌شود. شما تنها زمانی می‌توانید به عیب ماشین ظرفشویی پی ببرید که بدانید هر قطعه کجاست و چه عملیاتی انجام می‌دهد. به هر حال ما در نوشته زیر با عنوان معرفی کامل اجزا ماشین ظرفشویی، به شما در تعمیر و عیب یابی این وسیله کمک می‌کنیم.

 

انواع قطعات ماشین ظرفشویی

 

برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

 برد نقش اصلی را در ماشین ظرفشویی ایفا می‌کند. این وسیله تمامی عملیات لازم در فرآیند شست و شو را بر عهده دارد. یعنی عملکرد تمامی قطعات بر عهده برد الکتریکی است. لازم به ذکر است در صورت اتصالی ظرفشویی، اولین قطعه‌ای ‌که ممکن است آسیب ببیند برد است. بنابراین حواستان به این نکته باشد. نمایان کردن کدهای خطای ماشین ظرفشویی در صورت خرابی، بر عهده برد است.

درخت سیم کشی ماشین ظرفشویی

 این قطعه مسئول انتقال فرمان‌های ‌برد ظرفشویی به دیگر نقاط است. یعنی هر فرمانی که از برد صادر می‌شود توسط درخت سیم کشی به تمامی قطعات ارسال می‌شود. همچنین فرمان‌ها ‌و اطلاعات لازم از قطعات را نیز به برد الکتریکی منتقل می‌کند.

تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر همانطور که از نامش پیداست، زمان لازم برای شست و شو را تنظیم می‌کند. به کمک تایمر شما می‌توانید مقدار زمان لازم برای شست و شو را تنظیم کنید.

سنسور ماشین ظرفشویی

سنسور مسئول تشخیص دمای آب ماشین ظرفشویی است. یعنی درجه آب را با توجه به میزان کثیفی یا برنامه شست و شو تنظیم می‌کند. این قطعه اینکار را توسط تشخیص دما و رساندن اطلاعات دمایی به برد انجام می‌دهد. برد نیز با دریافت اطلاعات دمایی فرمان قطع و وصل المنت ماشین ظرفشویی را صادر می‌کند.

هیتر لوله‌ای ‌و ترموستات

این قطعه آب ماشین ظرفشویی را گرم می‌کند. یعنی در صورت خراب شدن این قطعه آب گرم نمی‌‌شود. هیتر لوله‌ای ‌و ترموستات اینکار را توسط المنت کف انجام می‌دهند.

المنت کف

همانطور که در بالا گفته شد این قطعه مسئول گرم کردن آبی است که در داخل پمپ شست و شو جریان دارد.

شیر برقی شیلنگ دار

وظیفه اصلی این قطعه کنترل مقدار آب ورودی به داخل ظرفشویی است. در واقع شیر برقی عملیات خود را توسط قطع و وصل شدن جریان الکتریکی توسط هیدروستات انجام می‌دهد. خروجی آب، هسته فلزی متحرک، ممبران، سیم پیچ مقاومت، صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی، بدنه شیر برقی، لاستیک فشار شکن، فنر و لاستیک سر هسته از اجزای اصلی شیر برقی هستند.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

هیدروستات مسئول حفظ سطح آب در حد نرمال است. این قطعه با بررسی سطح آب داخل دیگ، از سرازیر شدن آب جلوگیری می‌کند. یعنی هنگام پر شدن ماشین ظرفشویی، وقتی آب به سطح نرمالی رسید از اضافه شدن آب بیشتر جلوگیری می‌کند.

 هیدروستات به صورت دو قلو داخل ظرفشویی قرار دارد. بنابراین یک جفت از این قطعه داخل هر ماشین ظرفشویی نصب شده است. این قطعه در سه دوره زمانی آب ماشین ظرفشویی را بررسی می‌کند: زمانی که دیگ خالی است. زمانی که در حال پر شدن است و زمانی که کاملا پر شده باشد.

کیت تنظیم کننده قفسه ماشین ظرفشویی

این کیت برای تنظیم ارتفاع قفسه تنظیم می‌شود. یعنی به قفسه ماشین ظرفشویی متصل شده و در صورت لزوم می‌توان ارتفاع قفسه را تنظیم نمود.

سوئیچ فلوتر ماشین ظرفشویی

مکان قرار گیری سوئیچ فلوتر کف ماشین ظرفشویی است. در صورتی که ماشین ظرفشویی دچار آبریزی شود، آب به قسمت کف سینی می‌رسد. در نتیجه شناور یونولیتی را به سمت بالا هدایت می‌کند. در هنگام بروز این مشکل میکروسوئیچ وارد عمل می‌شود. از طریق ارسال پیام آبریزی به برد فرمان می‌دهد تا دستگاه تخلیه شود. در غیر اینصورت ماشین ظرفشویی تخلیه نکرده و دستگاه دچار مشکل می‌شود.

مکان قرار گیری سوئیچ فلوتر، کف ماشین ظرفشویی است. در صورتی که ماشین ظرفشویی دچار آبریزی شود، آب به قسمت کف سینی می‌رسد. در نتیجه شناور یونولیتی را به سمت بالا هدایت می‌کند. در هنگام بروز این مشکل میکروسوئیچ وارد عمل می‌شود. از طریق ارسال پیام آبریزی به برد فرمان می‌دهد تا دستگاه تخلیه شود. در غیر اینصورت ماشین ظرفشویی تخلیه نکرده و دستگاه دچار مشکل می‌شود.

موتور شست و شوی ماشین ظرفشویی

وقتی ماشین ظرفشویی شروع به کار می‌کند، پاشیده شدن یکنواخت و صحیح محلول شوینده بر روی ظروف، بر عهده موتور شست و شو است. عملیات این قطعه بسیار مهم است. در صورت خراب شدن، ماشین ظرفشویی کارایی خود را از دست می‌دهد.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

همانطور که از نامش پیداست، پمپ تخلیه مسئول تخلیه مواد شوینده است. یعنی هنگامی که پروسه شست و شو رو به اتمام است، پمپ تخلیه محلول را تخلیه می‌کند. بلافاصله پس از تخلیه آب و مواد شوینده، آن را وارد کاسه شست و شو می‌کند.

فیلتر یا صافی ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید محلول شست و شو مواد غذایی را از روی ظروف پاکسازی می‌کند. فیلتر یا صافی در مسیر محلول شست و شو و پمپ تخلیه قرار گرفته است. این فیلتر در واقع با بررسی محلول تخلیه شده، قطعات درشت و یا مضر که به سمت پمپ می‌روند را مانند صافی می‌گیرد تا به پمپ آسیب نرسد. این فیلتر دو دو نوع در ماشین ظرفشویی یافت می‌شود. یکی از آن‌ها ‌فیلتر کف است که در کف دیگر قرار دارد. دیگری نیز فیلتر لوله‌ای ‌است که در مرکز فیلتر کف قرار گرفته است.

دستگیره درب ظرفشویی

این قطعه عمل روشن و خاموش شدن دستگاه در هنگام باز و بسته بودن درب را انجام می‌دهد.

غلطک قفسه ظروف و محورها

این قطعه به قفسه ظروف می‌چسبد. در واقع این قطعه سبب چرخش سریع و راحت قفسه‌ها ‌به سمت داخل و خارج می‌شود. حواستان باشد این قطعه را به طور مرتب بررسی کنید. چرا که در صورت خرابی مانع از چرخش قفسه‌ها ‌می‌شوند. اگر دچار صدمه فیزیکی شده باشند، باید آن‌ها ‌را با قطعه اصلی و اورجینال تعویض نمائید.

مخزن مایع ماشین ظرفشویی

مخزن مایع ماشین ظرفشویی دارای دو بخش مخزن مایع جلا دهنده و جا پودری است. در هر بخش نیز مایع مخصوص آن بخش ریخته می‌شود.

 

جمع بندی

در مقاله معرفی اجزا کامل ماشین ظرفشویی ، شما را با تمامی قطعات ماشین ظرفشویی آشنا کردیم. شناخت اجزا ماشین ظرفشویی به شما در عیب یابی و تعمیر این وسیله کمک می‌کند. امیدواریم با خواندن مطالب فوق، بتوانید مشکل را رفع کنید.

سلامت قطعات ماشین ظرفشویی و عیب یابی آن‌ها ‌بسیار مهم است. اگر متوجه بروز مشکلی خاص در ظرفشویی خود شدید، بهتر است سریعا آن را به دست تعمیرکار بسپارید. از طرفی سرویس مرتب ماشین ظرفشویی سبب جلوگیری از بروز مشکل جدی و هزینه‌های ‌گزاف تعمیر می‌شود.

معرفی کامل اجزا ماشین ظرفشویی